Рак молочної залози є найпоширенішим раком у жінок, тому дуже важливо виявити його якомога раніше.
Самообстеження грудей, яке повинна вміти проводити кожна жінка, є дуже важливим.
Самообстеження молочних залоз – діагностика, доступна кожній жінці
Ми звикли, що для виявлення захворювань або будь-яких відхилень у нашому організмі необхідні складні прилади та кваліфікований персонал. Звичайно, це так, але у випадку з ущільненнями молочних залоз першим кроком до подальшої діагностики може стати регулярне самообстеження грудей.
Чому важливе самообстеження грудей?
Оглядаючи себе регулярно і ретельно, ми можемо виявити зміни діаметром близько 1 см. Принаймні, є дві причини, чому це важливо. По-перше, більшість виявлених нами вузликів є доброякісними та близько 75% з них – ураження, які вчасно видаляються і не перероджуються у злоякісні вузли. По-друге, якщо вогнище не перевищує 2 см у довжину і не має метастазів у лімфатичні вузли, тоді це хороші шанси на одужання. Якщо до цього додати інформацію про те, що до розміру 2 см вузлик може рости кілька років (навіть 8 років), то маємо додатковий аргумент на користь необхідності та доцільності регулярних оглядів.
Як часто проводити самообстеження?
Виробити звичку оглядати груди варто ще у ранньому підлітковому віці. Приблизно від віку 20 років це потрібно робити щомісяця. Пальпацію лікар може проводити щороку, мамографію чи УЗД також, але самообстеження має бути щомісячною звичкою. Це займає усього кілька хвилин (менше, скажімо, ніж макіяж), і, за статистикою, близько 80% змін у грудях жінки виявляють самостійно. Тому це варто і потрібно робити, тим паче, що цю процедуру роблять вдома і не потрібно нікуди звертатися та записуватися.
Коли і у який день менструального циклу слід оглядати молочні залози?
Циклічні гормональні зміни, що відбуваються в організмі жінки, впливають на тканини молочних залоз. Багато жінок, зокрема у другій половині свого циклу, можуть при пальпації відчувати вузлики та припухлості, які можуть бути сприйняті та витлумачені як пухлини. Тому важливо проводити самообстеження грудей щоразу в один і той самий день циклу й тоді, коли груди найменше набухають. Найкращий момент – приблизно через сім днів від початку менструації.
Жінки у менопаузі, у яких уже немає місячних, повинні робити самообстеження в один і той самий день щомісяця, наприклад, першого числа.
Як правильно проводити самообстеження грудей?
КРОК 1
Огляд молочних залоз, стоячи перед дзеркалом, у трьох положеннях:
- З вільно опущеними вздовж тіла руками;
- З руками, зігненими у ліктях і за головою;
- Досить міцно спираючись руками на стегна (щоб верхня частина грудей була піднята, а м’язи напружені).
На що звернути увагу? На зміни форми або симетрії грудей, зміни соска або виділення зі соска, а також почервоніння шкіри на грудях.
Малюнок 1. Самообстеження перед дзеркалом з руками у трьох положеннях.
КРОК 2
Пальпація грудей, яку можна робити під час душу, оскільки тоді легше ковзати пальцями по вологій шкірі. Важливо обстежувати обидві молочні залози за однаковою схемою та охоплювати усю ділянку грудей.
Щоб зробити це акуратно, треба покласти зігнуту руку на потилицю, а другою, злегка натискаючи трьома середніми пальцями, оглянути круговими рухами усю молочну залозу, що дасть змогу побачити, чи немає там ущільнень. Окрім того, легко натиснувши на сосок, можна переконатися, що немає виділень.
Ці ж рухи необхідно повторити також при огляді другої молочної залози.
Малюнок 2. Самообстеження молочних залоз за допомогою пальпації.
КРОК 3
По суті, це повторення дій, виконуваних під час попереднього, другого кроку, лише у лежачому положенні. Для полегшення цього процесу можна підкласти під плече подушку. Обстеження завершується перевіркою лімфатичних вузлів під пахвами.
Малюнок 3. Самообстеження молочних залоз у лежачому положенні.
Щомісячний огляд молочних залоз підвищує ймовірність виявлення змін на ранній стадії захворювання.
Тож давайте раз на місяць приділимо кілька хвилин своєму здоров'ю, адже щоденний макіяж іноді потребує більше часу.
Які фактори ризику раку молочних залоз?
Слід зазначити, що, на жаль, кожна жінка ризикує захворіти на рак молочних залоз. Однак у деяких цей ризик набагато більший.
Хто у зоні ризику? Які фактори ризику розвитку пухлини?
Вік – більшість онкологічних захворювань у жінок виявляють у постменопаузі, тобто після 50 років.
Генетичні фактори – підвищений ризик захворювання виникає у жінок, які мають мутації у генах BRCA1/BRCA2. Якщо у сімейному анамнезі родичів першого ступеня (матері, сестри) був або є рак молочних залоз або яєчників, тоді це показ для генетичного тестування.
Підвищена концентрація гормонів естрогенів – пов'язана з менструальним циклом у кожної жінки. Тому, ранній початок першої менструації, тривалий період менструації (менопауза після 55 років), пізня перша вагітність або її відсутність можуть сприяти розвитку новоутворення. Окрім того, надлишок жиру в організмі (ожиріння) сприяє надлишку естрогену в організмі, тому ожиріння є серйозним фактором ризику цього захворювання.
Харчування – споживання насичених жирів тваринного походження, алкоголю та оброблених продуктів є факторами, що сприяють розвитку раку молочної залози.
Нездоровий спосіб життя – куріння і недостатня фізична активність.
BRCA1, BRCA2 (генетична схильність до раку молочної залози)
BRCA1, BRCA2 (генетична схильність до раку молочної залози, 8 показників)