Інформація про меланому
Меланома — це злоякісна пухлина шкіри. Вона походить із меланоцитів — клітин, що виробляють пігмент, який називається меланін.
Меланін змушує шкіру темніти під впливом ультрафіолетового випромінювання, наприклад, сонячного або того, яке використовується в соляріях. Меланоми найчастіше з’являються на шкірі, але можуть виникати також в області рота, носа чи очного яблука.
За даними Національного реєстру, в Україні у 2022-2023 роках був зареєстрований 5051 випадок меланоми. Однією з причин цього є пізня діагностика та низька обізнаність про профілактику меланоми. Наприклад, в Польщі щорічно зростає захворюваність на меланому серед дітей і людей віком до 20 років. У Польщі меланома є одним із новоутворень із найшвидшою динамікою зростання захворювань.
Де проявляється меланома?
Меланоми найчастіше з’являються на ногах, як на передній так і на задній частинах, а також на спині та шиї. Меланома може виникнути на волосистій частині голови. Вона також може розвиватися в місцях, які мало піддаються впливу ультрафіолетового випромінювання — навіть на сідницях чи статевих губах.
Меланома може бути новою родимкою на шкірі. Але також може утворитися зі вже існуючої здорової родимки під впливом сонця або ультрафіолетового випромінювання, що використовується в соляріях.
Як швидко росте меланома?
Меланома характеризується агресивним ростом і ранніми та численними метастазами, які важко піддаються медикаментозному лікуванню. Тим часом, видалення меланоми на ранній стадії дозволяє вилікувати майже 100% хворих. Тому, дуже важливим є її швидка та правильна діагностика.
Звичайна родимка може перетворитися на меланому впродовж кількох місяців. Варто знати, що не лише розмір меланоми, яку ми бачимо на шкірі, є важливим. Дуже важливо, чи меланома проросла вглиб шкіри, через епідерміс і дерму (яка має близько 1 мм) і дісталася до кровоносних та лімфатичних судин.
Через судини ракові клітини спочатку потрапляють до лімфатичних вузлів, що знаходяться найближче до місця, де з’явилася меланома. Лімфатичні вузли деякий час акумулюють ракові клітини, але після кількох місяців цей бар’єр може бути порушений, і ракові клітини поширюються по всьому організму. Агресивність меланоми полягає в тому, що коли ракові клітини потрапляють в організм, кровообіг, вони дуже швидко захоплюють інші органи, включаючи печінку, легені або мозок.
Хто у групі підвищеного ризику?
Меланома шкіри може розвинутися у кожного. Українці через світлий відтінок шкіри, так званий фототип 1 або 2, значною мірою схильні до меланоми.
Ризик захворіти на меланому зростає у людей:
з білою шкірою, рудим або світлим волоссям, блакитними очима, численними веснянками;
великою кількістю пігментних родимок; родимок, які постійно подразнюються;
які отримали сонячні опіки, особливо в дитинстві;
які погано переносять сонце, засмагають з великими труднощами або взагалі не засмагають;
які перебувають на відкритому сонці більше години на день;
у яких у сім’ї були випадки меланоми;
які користуються солярієм.
Профілактика меланоми
Принципи профілактики меланоми прості і доступні кожному. Необхідно запобігати опікам шкіри, спричиненим ультрафіолетовим випромінюванням. Для цього слід обмежити перебування на сонці, носити головні убори та окуляри з УФ-фільтром. Перебуваючи на сонці, слід уникати надмірного перебування під прямими променями та наносити на все тіло крем з відповідним фільтром. Не користуйтеся соляріями, адже ризик опіків шкіри та виникнення змін на шкірі значно зростає.
Профілактика меланоми полягає в постійному уважному контролі за всією шкірою, і у випадку виявлення нових змін або зміни у вже існуючих родимках — візиту до дерматолога або хірурга-онколога. Там, після обстеження за допомогою дерматоскопа, фахівець може однозначно виключити ризик захворювання або за допомогою простого хірургічного втручання видалити підозрілі зміни.
Джерело інформації: https://www.akademiaczerniaka.org/o-czerniaku/czerniak-co-to-jest
Рекомендуємо дослідження:
Панель генетичних досліджень - генетична схильність до злоякісної меланоми (7 генів)