- Рак молочної залози є найпоширенішою злоякісною пухлиною у жінок і становить близько 22,5% усіх випадків раку.
- Займаючи четверту позицію після раку яєчників, легенів й товстої кишки, цей вид раку спричиняє найбільше смертей, що пояснюється відсутністю симптомів на ранніх стадіях розвитку та відсутністю скринінгових тестів, а відтак встановлення діагнозу на пізній стадії розвитку.
Доведено, що близько 10% випадків раку молочної залози та яєчників пов'язані з успадкуванням пошкоджених генів, зокрема генів BRCA1 і BRCA2. Виявлення носійства змін у генах BRCA1 і BRCA2 – мутацій, що виникають у пацієнтів – відіграє важливу роль у профілактичних і прогностичних процедурах. Ці гени надають інформацію про ризик розвитку раку, а також дають змогу впроваджувати ефективні профілактичні методи та індивідуальний підхід до кожного пацієнта.
Гени BRCA1 і BRCA2
На основі інформації, що зберігається у генах BRCA1 і BRCA2, утворюються білки, які беруть участь у відновленні пошкоджень ДНК. Зміни в одному із цих генів змушують клітини ділитися неконтрольовано, що призводить до раку не лише молочної залози, а й підвищеного ризику розвитку інших видів раку.
Серед них – рак підшлункової залози та рак простати, які відносять до групи BRCA-залежних видів раку. Ризик розвитку раку залежить від типу мутації та її розташування у гені. Зміни у генах BRCA1 або BRCA2, окрім підвищеного ризику захворювання, пов'язані з більш агресивною формою і виникненням раку у пацієнтів молодого віку.
Так, у 2020 році рак, пов’язаний з BRCA, став причиною смерті понад 20 000 пацієнтів.
Згідно з даними, ризик раку молочної залози у носіїв мутації BRCA1 становить близько 50–80%, а у випадку мутації BRCA2 – близько 40–60%. Для раку яєчників зміна гена BRCA1 підвищує ризик розвитку захворювання на 20–40%, а для гена BRCA2 – на 40–50%.
Коли необхідно провести генетичне дослідження для визначення носія змін у генах BRCA1 і BRCA2?
Генетичне тестування все частіше використовують у діагностиці та профілактиці багатьох захворювань, зокрема раку. Виникнення змін всередині генів часто є одним з найважливіших факторів, які можуть вплинути на розвиток захворювання, а їхнє раннє виявлення дає змогу запровадити ефективні методи, які можуть запобігти розвитку раку.
Такий тест полягає у тому, щоб перевірити, чи містить ДНК досліджуваного аномалії, пов'язані з підвищеним ризиком розвитку цього виду раку.
Тестування на наявність мутацій у генах BRCA1 і BRCA2 рекомендовано для:
- жінок з діагнозом рак молочної залози;
- жінок з діагнозом рак яєчників;
- членів родини, якщо у них підтверджено наявність мутацій у генах BRCA;
- чоловіків з діагнозом рак молочної залози;
- чоловіків з діагнозом рак простати;
- людей з кількома випадками раку молочної залози та/або яєчників у родині;
- людей з діагнозом рак підшлункової залози, якщо у них є родич з раком яєчників або раком молочної залози, діагностований у віці до 50 років, або двоє родичів з раком грудної залози, підшлункової залози або простати.
Пройти такий тест може будь-яка людина, яка бажає перевірити свою схильність до захворювання. Досліджуваним матеріалом є венозна кров, а сама перевірка не потребує спеціальної підготовки, і обстежуваному не обов’язково бути натщесерце.
Зв'язок між виникненням мутацій у генах BRCA1 і BRCA2 і захворюваністю на рак молочної залози або яєчників відомий давно. Протягом багатьох років ці гени досліджувалися на предмет змін і частоти, з якою вони трапляються серед населення.
На цій основі визначено найпоширеніші мутації, відомі також як мутації засновників. Усі мутації цього типу є патогенними, тому пов'язані з підвищеним ризиком розвитку раку. Генетичне тестування для виявлення мутації засновників полягає в аналізі кількох або більше десятка місць у генах BRCA1 та/або BRCA2, які часто трапляються у популяції.
Варто звернути увагу, що цей тип перевірки є високоцільовим і стосується лише певних змін. Відповідно до Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями рекомендовано у випадку тестів BRCA1 до обсягу тестування вводити 5 патогенних мутацій: c.5266dupC; c.181T>G; c.4035delA; c.66_67delAG; c.3700_3704 del GTAAA.
Слід зауважити, що відсутність мутації засновника не виключає можливості іншої мутації у решті непроаналізованого гена.
Якщо носії базових мутацій (засновницьких) не виявлені у людини з раком молочної залози та/або яєчників з позитивним сімейним анамнезом, обсяг аналізу можна розширити та провести генетичний тест на мутації BRCA1 та BRCA2 за допомогою секвенування наступного покоління (NGS). Цей тест дає можливість діагностувати усі наявні мутації у досліджуваній області гена у конкретної людини.
Що робити при виявлених змінах у генах BRCA?
Якщо у генах BRCA виявлені мутації, люди потрапляють у групу так званого високого ризику захворювання. Ці знання дають змогу швидко здійснити таку процедуру (спеціальна медична допомога або відповідна профілактична програма), щоб зменшити ймовірність розвитку раку або якомога раніше виявити початок розвитку пухлинного процесу.
Профілактичні рекомендації для жінок, які є носіями мутацій у генах BRCA1 і BRCA2, – це, насамперед, частіші обстеження: мамографія, УЗД молочних залоз, магнітно-резонансна томографія молочних залоз, трансвагінальне УЗД або визначення концентрації ракового антигена 125 (CA125) у крові.
Переваги обізнаності про несприятливі зміни у генах BRCA у здорових людей можуть сприяти більш ефективному та індивідуальному управлінню ризиками. Ми маємо можливість повністю використовувати та оптимально адаптувати наявні й профілактичні методи лікування.
Для пацієнтів, у яких рак вже розвинувся, ці знання можуть допомогти прийняти рішення щодо лікування. Виявлення специфічних мутацій також часто дає інформацію про ризик розвитку інших видів раку. Пам’ятайте, що чоловіки також можуть захворіти на рак грудей. Тому вкрай важливо проводити генетичні дослідження у людей, які мають до них показання, а також шукати генетичні мутації серед родичів.
BRCA1, BRCA2 (генетична схильність до раку молочної залози, 8 показників)
Аналіз мутацій генів схильності до раку грудної залози, яйників BRCA1, BRCA2