Ми використовуємо файли cookie для поліпшення функціональності нашого сайту, і надання нашим користувачам більших можливостей при користуванні сайтом. Для отримання додаткової інформації дивіться Політика використання cookies .

Прийняти
Увійти
Знайди дослідження в своєму місті

Чи можна підготуватися до менопаузи і що потрібно знати? Які лабораторні дослідження можуть підтвердити менопаузу?

Менопауза – це період, який охоплює 12 місяців після останньої менструації та пов'язаний з фізіологічним згасанням функції яєчників. Слово «менопауза» буквально означає припинення менструації (з грец. men — місяць, pausis — пауза).

Передменопауза – перша стадія менопаузи

Загалом менопауза є більш тривалим процесом, який починається з передменопаузи (у віці близько 43 років), тобто періоду, коли дефіцит статевих гормонів викликає порушення менструального циклу (наприклад, кровотечі: мізерні й тривалі або рясні й дуже короткі, нерегулярні менструації (один раз на кілька місяців або кожні 14 днів ).

Жінка у передменопаузі також може відчувати симптоми, пов'язані з менопаузою, а саме:

  • припливи, нічна пітливість;
  • прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску, набряки ніг;
  • головні болі й запаморочення, порушення сну;
  • набряк і сильний біль у грудях;
  • болі у спині та животі.

Передменопауза – вдалий період, щоб підготуватися до майбутніх змін в організмі: змінювати харчові звички і почати фізичну активність (скажімо, якщо у вас сидяча робота). Пам'ятайте, що фізична активність не означає, що треба ходити у спортзал щодня.

Рекомендовані помірні фізичні навантаження (наприклад, ходьба звичайна і скандинавська) тривалістю не менше 30–45 хвилин п’ять разів на тиждень.

menopausa1

Інтенсивність симптомів, що супроводжують менопаузу, – індивідуальна. Так, у близько 25% жінок симптоми відчутно турбують і посилюються, близько 25–30% жінок їх не відчувають взагалі, а решта жінок відчувають легкі або помірні симптоми.

Дослідження свідчать, що на тяжкість симптомів здатна впливати фізична активність: що більша її частота, інтенсивність і різноманітність, то менші симптоми. Окрім того, у жінок з нормальним ІМТ (індекс маси тіла) і окружністю талії менше ніж 80 см менопауза протікає легше.

Постменопауза

ВООЗ визначає постменопаузальний період як час від останньої менструації до кінця життя жінки. Ця стадія у більшості жінок пов'язана з припиненням симптомів, якщо вони до цього проявлялися. Однак у певного відсотка жінок припливи або надмірна пітливість можуть тривати протягом тривалого часу, а у деяких навіть протягом усього життя.

menopausa

Як розпізнати менопаузу?

Описані вище симптоми менопаузи також можуть виникати з інших причин, тому варто підтвердити клінічний діагноз за допомогою лабораторних досліджень.

Які дослідження варто провести?

Ключовою зміною, яка відбувається під час менопаузи, є припинення роботи яєчників і поступове зниження вироблення естрадіолу. У відповідь на цю зміну гіпофіз збільшує секрецію гормонів ФСГ і ЛГ з метою стимулювання вироблення яєчниками більше естрадіолу. Тому, в початковій фазі менопаузи концентрація ФСГ і ЛГ підвищується.

Згодом можливість подальшого вироблення естрадіолу повністю вичерпується, і його рівень назавжди знижується. Після цього відбувається зниження секреції та концентрації ЛГ і ФСГ у крові.

Гормональні дослідження, рекомендовані для підтвердження настання менопаузи:

     естрадіол ФСГ  ЛГ

Дослідження проводять з венозної крові. Якщо у жінки ще є менструації, дослідження слід робити між 3-ім і 5-им днями циклу від першого дня менструації.

Симптоми менопаузи: лікування

Замісна гормональна терапія (ЗГТ) відіграє найважливішу роль у зменшенні тяжких симптомів менопаузи. Основним показанням до застосування ЗГТ є симптоми, спричинені дефіцитом естрогенів. Окрім того, ЗГТ значно знижує ризики серцево-судинних захворювань та остеопорозу.

Рекомендовано максимально індивідуалізувати таку терапію з метою оптимізації співвідношення ефекту та потенційних ризиків.

Сучасна ЗГТ повинна полягати у введенні біоідентичних, а не синтетичних гормонів. Рекомендовано низькі дози пероральних естрогенів – 1 мг/добу або 50 мкг/добу трансдермально (через шкіру).

З медичних джерел відомо, що естрогени сприятливо впливають на концентрацію ліпідів, інсуліну й глюкози в крові та знижують ризик серцево-судинних захворювань.

Багато жінок стурбовані використанням гормональної терапії у період менопаузи, оскільки побоюються підвищеного ризику раку молочної залози. Сучасні препарати мінімізують цей ризик, і ймовірне збільшення ризику розвитку раку молочної залози від ЗГТ є невеликим та порівнюваним з ризиком, викликаним збільшенням маси тіла на 5 кг після менопаузи.

Ключовим елементом є використання відповідного прогестерону – найбільш сприятливий профіль, показаний для мікронізованого прогестерону та дидрогестерону. Однак використання ЗГТ жінкам після лікування раку молочної залози не рекомендовано.

Які захворювання можуть супроводжувати менопаузу?

Естрадіол – гормон, який виконує захисну дію на серцево-судинну та кісткову системи жіночого організму. Тому ризик розвитку деяких захворювань зростає після того, як яєчники припиняють функціонувати до менопаузи.

До таких відносять:

  • остеопороз – тому слід пам'ятати про правильне забезпечення організму кальцієм і вітаміном D (необхідно провести лабораторні дослідження для визначення концентрації вітаміну D в крові). Профілактикою остеопорозу є правильна фізична активність;
  • серцево-судинні захворювання – після менопаузи спостерігається підвищення рівня холестерину і збільшення серцево-судинних захворювань у жінок: гіпертонія, ішемічна хвороба серця, атеросклероз;
  • порушення вуглеводного обміну: цукровий діабет і резистентність до інсуліну;
  • ожиріння;
  • рак молочної залози, яєчників.

Підвищений ризик цих захворювань повинен бути орієнтиром для жінок віком 40/50+ щодо регулярного проходження профілактичних оглядів.

Гормональний стан жінки (пакет)

  За матеріалами ALABlaboratoria

Контакти

send email footer  [email protected]

outgoing call footer 0 800 330 425
  • (безкоштовно)
  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

write 48 Пишіть нам у чат на сайті

  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

 

Забір аналізів вдома