Ми використовуємо файли cookie для поліпшення функціональності нашого сайту, і надання нашим користувачам більших можливостей при користуванні сайтом. Для отримання додаткової інформації дивіться Політика використання cookies .

Прийняти
Увійти
Знайди дослідження в своєму місті

Захворювання, пов’язані з алергією у дітей, зокрема немовлят, є одними з найпоширеніших хронічних дитячих захворювань у Європі.

За даними Європейської академії алергології та клінічної імунології, від 4 до 6% дітей мають харчову алергію, від 8 до 10% – астму і від 15 до 25% – алергічний риніт.

 

Дослідження Епідеміології алергічних захворювань у Польщі (ECAP) свідчать, що у дитинстві, зокрема ранньому, домінують харчові алергени, які є причиною симптомів шлунково-кишкового тракту й шкіри. Водночас у старшому віці проблемою є інгаляційні алергени, які відповідають за алергічний риніт й астму.

За статистикою, харчова алергія трапляється близько у 13% дітей віком 6–7 років та 11% дітей віком 13–14 років, атопічний дерматит – близько у 9% дітей обох вікових груп. На алергічний риніт хворіють 24% дітей у віці 6–7 років і 30% дітей у віці 13–14 років, на астму – 11% дітей обох вікових груп.

Експерти прогнозують, що дитяча алергія стане більш поширеною через генетичну схильність і фактори навколишнього середовища. Відомо, що схильність до алергії є спадковою, тому діти, у родині яких є алергіки або алергічні проблеми (астма, екзема та сінна лихоманка) частіше схильні до алергії.

Однак є  низка факторів, які послаблюють імунну систему і є частішою причиною алергії.Серед них: надмірна гігієна, кесарів розтин, неправильний спосіб життя або надмірна антибіотикотерапія. Вони порушують склад кишкової мікрофлори, яка є запорукою нормального функціонування цілого організму.

Симптоми алергії у дітей, на які варто звернути увагу

Симптоми алергії у дітей можуть бути дуже неприємними, а при харчовій алергії – уражати травну й дихальну системи та шкіру.

До них відносять:

  • блювання, діарея, кров у калі, закреп;
  • висип, кропив'янка, атопічні зміни шкіри;
  • нежить, хрипи або проблеми з диханням.

Цей вид алергії переважає зазвичай у дітей віком 2–3 роки. Люди похилого віку найбільше страждають від інгаляційних алергенів (пилок дерев, трав, бур’янів, шерсть тварин, цвіль або кліщі домашнього пилу).

Найпоширеніші симптоми інгаляційної алергії:

  • сльозотеча, свербіж очей, кон'юнктивіт, інфекції верхніх дихальних шляхів;
  • чхання, хронічний нежить, сухий кашель.

Шлунково-кишкові та шкірні симптоми поширені менше.

Інгаляційну алергію часто плутають з рецидивуючими інфекціями. Симптоми, схожі на застудні, тривають більше, ніж тиждень та з’являються щороку приблизно в один час, також можуть бути алергією. Тому будьмо пильними!

Діагностика алергії у дітей

Алергологічну діагностику, до якої відносять детальну історію хвороби дитини, сімейну історію алергії, а також фізичний огляд, зазвичай проводять у кабінеті алерголога. Для постановки остаточного діагнозу алергологи найчастіше використовують шкірні проби та аналіз крові на алергію. У дітей, зокрема віком до 3 років, аналізи крові мають певну перевагу над шкірними пробами, оскільки проведення шкірних тестів передбачає багато обмежень.

До них відносять:

  • складність збору анамнезу у дитини;
  • обмежена поверхня шкіри;
  • значні зміни шкіри;
  • тип алергії (у цьому віці домінує харчова алергія, за якої шкірні проби менш чутливі, ніж інгаляційні алергени);
  • прийом антигістамінних препаратів ускладнює або навіть унеможливлює інтерпретацію результатів шкірних проб.

Однак ці обмеження не стосуються аналізів крові. Алергологічні дослідження крові полягають у заборі невеликої кількості крові та визначенні рівня антитіл IgE до конкретного алергену. Пацієнту не потрібно бути натще, а протиалергічні препарати, які він приймає, не впливають на результати тесту.

Хорошим базовим тестом для дітей з підозрою на алергію є педіатрична панель, яка містить найпоширеніші дитячі алергени – харчові та інгаляційні, а також додатково розпад молочних алергенів на окремі білки. Ця панель дасть змогу визначити джерело алергії, підтвердити IgE-залежний механізм і таким чином скерувати на подальшу діагностику.

З якого віку можна проводити діагностику алергії крові?

Для аналізу крові на алергію вікових обмежень немає. Загалом алергопроби найчастіше рекомендують проводити з 6-місячного віку дитини. Однак слід пам'ятати, що імунна система формується до підліткового віку. Отже, що менша дитина, то складнішою буде ця діагностика, а достовірність тестів – нижчою. На практиці завжди слід застосовувати індивідуальні діагностичні рішення, засновані на симптомах.

Як часто слід повторювати результати аналізів крові на алергію?

У людей з алергією тести слід повторювати в середньому кожні 12 місяців, тому що за цей час може виникнути алергія ще й на інший алерген. Варто також зазначити, що при ранній дитячій харчовій алергії на молоко або яєчний білок є велика ймовірність переростання алергії з плином часу.

Для спостереження за цим процесом можна використовувати алергологічну діагностику крові, тобто молекулярну діагностику алергії.

Для молока – у дітей з алергією на основний молочний алерген (казеїн; Bos d 8) рівень антитіл до казеїну можна контролювати кожні 1–2 роки, а зниження їхнього рівня свідчитиме про набуття толерантності до молока.

Для яєчного білка маркером розвитку толерантності є овомукоїд Gal d 1. Періодичні тести на антитіла до цього алергену (кожні 1–2 роки) та їхнє зниження є хорошим прогностичним показником, що вказує на відсутність алергії на яєчний білок.

Чи достатньо алергопроби у дітей?

У випадку алергії, зокрема харчової з атопічним дерматитом, необхідно контролювати будь-які симтоми, які може посилити атопічний дерматит.

Додаткові дослідження, які варто проводити:

загальний аналіз крові

феритин

залізо

вітамін D

вітамін В12

фолієва кислота

гомоцистеїн

alergy childrenjpeg

Підсумовуючи вище наведене, варто відзначити, що широкий доступ до тестування на алергію є гарантією того, що немовлята й діти раннього віку з підозрою на алергічні захворювання отримають своєчасну медичну допомогу та відповідну терапію. Таким чином, ми можемо зупинити поширення алергії та запобігти розвитку подальших алергій, дефіцитів та їхніх ускладнень.

Педіатрична панель, антитіла IgE (арахіс, молоко коров’яче, білок курячого яйця, жовток курячого яйця, картопля, морква, тріска, яблуко, соя, пшеничне борошно, береза (пилок), тимофіївка, полин (пилок), кліщ домашнього пилу; епітелій собаки, кота, коня)

  За матеріалами alablaboratoria

Контакти

send email footer  [email protected]

outgoing call footer 0 800 330 425
  • (безкоштовно)
  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

write 48 Пишіть нам у чат на сайті

  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

 

Забір аналізів вдома