Ми використовуємо файли cookie для поліпшення функціональності нашого сайту, і надання нашим користувачам більших можливостей при користуванні сайтом. Для отримання додаткової інформації дивіться Політика використання cookies .

Прийняти
Увійти
Знайди дослідження в своєму місті

Біль у животі та кишкові розлади є однією з найпоширеніших причин звернень пацієнтів до лікаря первинної ланки. Понад 65% людей, при чому жінок і чоловіків, відчувають біль у животі протягом тривалого часу. Цікаво, що дискомфорт у животі турбує жінок частіше, ніж менструальні болі.

Шлунково-кишкові симптоми можуть бути різними:

  • біль у животі
  • здуття
  • рідкий стілець
  • закреп
  • відчуття переповненості та бурчання у животі.

Симптоми болю у животі, на жаль, неспецифічні. Це означає, що вони можуть бути симптомом синдрому подразненої кишки – функціонального, але неприємного захворювання, а також неспецифічних запальних захворювань кишківника або целіакії. Часто, буває, пацієнти побоюються, що це можуть бути симптоми раку.

Варто знати, що болі у животі можуть проявлятися захворюваннями, причина яких криється поза черевною порожниною. Так, біль у животі, зокрема у верхній частині живота (біля ребер), – симптомом інфаркту (так звана маска абдомінального інфаркту) та супроводжуватися слабкістю, нудотою і блювотою.

Оперізувальний лишай також може проявлятися больовими відчуттями, наприклад, подібними до каменів у жовчному міхурі або нирках, які передують появі уражень шкіри. Біль у животі також може бути пов’язаний з депресією та харчовим отруєнням.

При болях у животі для первинної діагностики та скерування на дослідження важливі його локалізація й характер. Та є низка симптомів, характерних для певних станів, які викликають біль у животі.

Біль у животі – діагностика

Пацієнта, який скаржиться на біль у животі, при зверненні оглядає лікар, який також збирає анамнез та призначає лабораторні або інструментальні дослідження, наприклад, УЗД черевної порожнини.

Збір анамнезу

Лікар може поставити такі запитання: біль гострий чи хронічний, його тривалість, локалізація, характер (схожий на коліки або є відчуття печіння), за яких обставин виникає та чи супроводжується іншими симптомами, наприклад, діарея, закреп, блювання, гарячка, шкірні симптоми (висип), кров або слиз у калі.

Обстеження черевної порожнини

Огляд органів черевної порожнини лікарем називають пальпацією. Лікар оцінює напруження черевної стінки, визначає розмір певних органів та розташування аномальних структур у черевній порожнині й точку джерела болю. За допомогою цієї методики можна також перевірити наявність перитонеальних симптомів, які виникають під час загрозливого життю перитоніту. Лікар також може оглянути живіт за допомогою стетоскопа та постукуванням (аускультація). Візуальний огляд живота є частиною фізикального.

Візуалізаційні дослідження у діагностиці абдомінального болю

Медичне обстеження може бути доповнено УЗД черевної порожнини – зазвичай це перше візуалізаційне обстеження, яке проводять при діагностиці болю у животі. За необхідності лікар призначає поглиблені обстеження (наприклад, комп’ютерну томографію або, за потреби, магнітно-резонансну томографію). Іноді стан пацієнта може потребувати інвазивних досліджень, зокрема колоноскопії.

Лабораторні дослідження у діагностиці болю у животі

У першу чергу, лікар може призначити такі основні дослідження:

Загальний аналіз крові

 

Електроліти

 

Креатинін

 

Глюкоза

 

Печінкові проби

 

Амілаза

 

Загальний аналіз сечі

 

Аналіз калу на копрологічне дослідження (копрограма)

Лабораторні дослідження, які можуть вказати на конкретну причину болю у животі, залежать від локалізації симптомів та можуть бути призначені лікарем-спеціалістом, що скорочує час для постановки правильного діагнозу та початку лікування.

Локалізація болю у животі трохи анатомії

Органи черевної порожнини людини мають певне розташування, тому біль у певній точці живота може бути інформацією про причину болі. На рисунку нижче наведено розташування відповідних органів у черевній порожнині (черевні квадранти).

stomach 1

Причини болю у животі та його локалізація

Біль у правому верхньому підребер'ї може означати:

  • захворювання печінки і жовчного міхура (гепатит, холецистит, жовчнокам'яна хвороба);
  • захворювання тонкої кишки (виразка дванадцятипалої кишки, целіакія, харчова непереносимість, SIBO);
  • проблеми з товстою кишкою (дисбактеріоз);
  • проблеми з нирками (пієлонефрит, камені у нирках);
  • інші причини – апендицит (ранні симптоми).

Біль у лівому верхньому підребер'ї:

  • проблеми зі шлунком (виразка шлунка);
  • хвороби селезінки;
  • захворювання тонкої кишки (целіакія, харчова непереносимість, запальні захворювання кишківника, SIBO );
  • захворювання товстої кишки (запальні захворювання кишки, рак товстої кишки, синдром подразненої кишки, дисбактеріоз).

Біль внизу живота:

  • апендицит;
  • захворювання товстої кишки (дивертикуліт, синдром подразненої кишки, запальні захворювання кишки, целіакія, харчова непереносимість, дисбактеріоз).

Біль внизу живота зліва:

  • захворювання товстої кишки (дивертикуліт сигмовидної кишки, синдром подразненої кишки, запальні захворювання кишки, целіакія, харчова непереносимість, дисбактеріоз).

Наведений вище перелік свідчить про те, що ми можемо розрізняти захворювання, які виникають у певних місцях, а також ті, симптоми яких можуть проявлятися у різних частинах черевної порожнини.

До них належать:

  • синдром подразненої кишки;
  • целіакія;
  • харчова алергія і непереносимість;
  • дисбактеріоз і SIBO .

Синдром подразненої кишки

Синдром подразненої кишки є дуже поширеним станом, який характеризується болем і дискомфортом у животі, здуттям живота, змінами у функціонуванні кишки та болем під час дефекації.

Синдром подразненої кишки є функціональним станом, однак при цьому слід виключити серйозні захворювання, наприклад, запальні захворювання кишківнка. Часто пацієнти побоюються, чи це не симптоми раку. Лабораторним тестом, корисним для диференціації цих станів є кальпротектин в калі.

Дисбактеріоз і SIBO

Зміна кількісного та функціонального складу мікробіоти кишківника призводить до дисбактеріозу. Якщо хвороба уражає саме тонку кишку, у якій спостерігається надлишковий ріст бактерій з товстої кишки, мова йде про SIBO , тобто синдром надлишкового бактеріального росту тонкої кишки.

Целіакія та непереносимість глютену

Целіакія — захворювання, проявами якого є болі у животі різного ступеня, діарея та дискомфорт у животі. Захворювання має генетичну основу і може проявитися у будь-якому віці (зокрема і у літніх людей). У разі целіакії першим діагностичним кроком є аналіз крові.

Таким чином, біль у животі є поширеним симптомом, зазвичай короткочасним і минає самостійно. Однак, коли він повторюється, триває довше або швидко посилюється, слід проконсультуватися з лікарем, оскільки діагностика болю у животі є складним процесом, який ґрунтується на історії хвороби, огляді, лабораторних і, за необхідності, візуалізаційних дослідженнях.

  Оцінка стану кишківника (пакет)

  За матеріалами alablaboratoria

Контакти

send email footer  [email protected]

outgoing call footer 0 800 330 425
  • (безкоштовно)
  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

write 48 Пишіть нам у чат на сайті

  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

 

Забір аналізів вдома