Ми використовуємо файли cookie для поліпшення функціональності нашого сайту, і надання нашим користувачам більших можливостей при користуванні сайтом. Для отримання додаткової інформації дивіться Політика використання cookies .

Прийняти
Увійти
Знайди дослідження в своєму місті

Сечова кислота – що це?

Сечова кислота як продукт метаболізму пуринів (похідні ДНК, РНК) є у сироватці крові приматів і людини як виняток порівняно з іншими сcавцями. Це пов’язано з мутацією, яка відбулась кілька мільйонів років тому, в результаті якої людина та інші примати втратили здатність синтезувати уратоксидазу, яка розщеплює сечову кислоту до алантоїну.

  Сечова кислота є токсичною речовиною:

  • доведено її зв'язок зі серцево-судинними захворюваннями та гіпертонією;
  • гіперурикемія у 2–3 рази частіше трапляється у людей з артеріальною гіпертензією ніж у нормотоніків.

Високий рівень сечової кислоти в організмі – причини

Рівень сечової кислоти може підвищуватися при захворюваннях, що порушують її виведення нирками (захворювання паренхіми, стеноз ниркових артерій, що призводить до порушення ниркового кровотоку).

Артеріальна гіпертензія, спричинена зниженням ниркового кровотоку, призводить до селективної інсулінорезистентності та, внаслідок збільшення реабсорбції аніонів у нирках, до гіперурикемії.

У патогенезі гіпертонії також має значення споживання фруктози (наприклад, напоїв, підсолоджених глюкозо-фруктозним сиропом). Збільшення деградації АТФ в результаті підвищеного споживання фруктози призводить до збільшення метаболізму пуринів і, таким чином, викликає підвищення рівня сечової кислоти, а індукована інсулінорезистентність паралельно викликає артеріальну гіпертензію.

У механізмі підвищення ниркового тиску створюються додаткові стимули для підвищення тиску, що є причиною подальшого підвищення рівня сечової кислоти, яка сприяє утворенню хибного кола. На підставі вищенаведеного можна зробити висновок, що сечова кислота є маркером гіпертонічної хвороби та її ускладнень.

Рівень сечової кислоти і серцево-судинні захворювання

Автори праці «Сироваткова сечова кислота та серцево-судинні події в успішно пролікованих пацієнтів з гіпертензією» (Alderman MH, Cohen H, Madhavan S, Kivlighn S. Hypertension. 1999 Jul) стверджують, що:

  • рівень сечової кислоти був суттєво та прямо пов’язаний зі серцево-судинними захворюваннями, враховуючи вплив інших факторів ризику (вік, раса, ІМТ, діабет, куріння, ГЛШ, холестерин, глюкоза, креатинін, діуретики);
  • підвищення рівня сечової кислоти на одне стандартне відхилення трохи менше впливає на підвищення ризику серцево-судинних захворювань, ніж підвищення рівня холестерину (відповідно, 13% і 18%).

При тривалому спостереженні за дітьми визначено, що високий рівень сечової кислоти може бути провісником розвитку гіпертонічної хвороби. Є припущення, що причиною розвитку гіпертонії є низька вага при народженні та пов’язана з цим низька кількість нефронів.

Отже, високий рівень сечової кислоти може бути маркером. У інформаційних джерелах зазначено, що сечова кислота індукує ендотеліальну дисфункцію у пацієнтів з гіпертензією.

Подальші дослідження свідчать про те, що сечова кислота:

  • незалежний прогностичний фактор у пацієнтів з ангіографічно підтвердженою ішемічною хворобою серця;
  • незалежний прогностичний фактор (смертність і необхідність трансплантації серця) у пацієнтів зі серцевою недостатністю;
  • незалежний прогностичний фактор (смертність від серцево-судинних захворювань) у пацієнтів з інсультом в анамнезі (незалежно від діуретичної терапії).

На основі вищенаведених фактів група експертів (Krystyna Widecka, Filip M. Szymański, Krzysztof J. Filipiak, Jacek Imiela, Beata Wożakowska-Kapłon, Eugeniusz J. Kucharz, Artur Mamcarz, Jacek Manitius, Andrzej Tykarski) розробила документ «Позиція експертів щодо гіперурикемії та її лікування у пацієнтів з високим серцево-судинним ризиком», який опубліковано у журналі «Артеріальна гіпертензія» (2017, т. 21, № 1, с. 1–9).

Цей документ підтверджує, що:

  • рівень сечової кислоти є маркером підвищеного ризику серцево-судинних захворювань;
  • визначення рівня сечової кислоти згідно з рекомендаціями Європейського товариства гіпертонії (ESH) та Європейського товариства кардіологів (ESC) з 2013 р, а також польського товариства гіпертонії з 2015 р. введено до основних тестів у діагностиці серцево-судинних захворювань поряд з підрахунком вимірювання в крові концентрацій: глюкози в плазмі натщесерце, загального холестерину, ЛПНЩ, ЛПВЩ, тригліцеридів, калію, натрію, сироваткового креатиніну (у поєднанні з оціненою ШКФ), аналізу сечі, вимірювання альбумінурії та ЕКГ у 12 відведеннях.

Оскільки низька концентрація сечової кислоти допомагає знизити ризик серцево-судинних захворювань, рекомендовано підтримувати рівень сечової кислоти нижче, ніж 5 мг/дл (297,5 мкмоль/л) за допомогою дієти або призначення відповідного фармакологічного лікування.

Сечова кислота (сироватка)

  За матеріалами alablaboratoria

Контакти

send email footer  [email protected]

outgoing call footer 0 800 330 425
  • (безкоштовно)
  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

write 48 Пишіть нам у чат на сайті

  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

 

Забір аналізів вдома