Дефіцит заліза в організмі є одним з найпоширеніших харчових дефіцитів та причиною залізодефіцитної анемії, яка має такі симптоми:
- cлабкість;
- втома;
- бліда шкіра;
- відсутність апетиту;
- ослаблення імунної системи (часті інфекції);
- менша фізична витривалість і толерантність до навантажень.
На жаль, це неспецифічні симптоми, тому діагноз необхідно підтвердити лабораторними дослідженнями.
Які тести зробити, щоб підтвердити дефіцит заліза?
Щоб легше зрозуміти, які тести рекомендовано, коротко опишемо, як засвоюється, зберігається та розподіляється залізо у нашому організмі.
Всмоктування, зберігання та розподіл заліза в організмі людини
Залізо є незамінним компонентом усіх живих організмів за винятком бактерій роду Lactobacillus і Bacillus. Його вміст в організмі людини невеликий – 3,5–5 г. Залізо всмоктується у дванадцятипалій кишці. У типовій дієті ми маємо близько 6 мг заліза/1000 ккал, з яких 5–35% засвоюється у випадку гемового заліза та 2–20% у випадку негемового заліза (в середньому близько 10%).
Засвоєнню заліза з їжі сприяють тваринний білок, вітамін С, органічні кислоти (яблучна, винна і соляна).
Всмоктування заліза знижують: кальцій, цинк, мідь, клітковина, щавлева кислота, фосфати, фітати та соєвий білок.
Після всмоктування залізо в організмі транспортується у кров за допомогою трансферину – транспортного білка, який характеризує вміст заліза та який ми можемо дослідити. Трансферин містить близько 3–7 мг заліза.
Наступним рівнем управління залізом є тканини, де зберігається й активно використовується залізо.
Насамперед, це м’язи – міоглобін (приблизно 300 мг), печінка – феритин (приблизно 1000 мг), кістковий мозок (приблизно 300 мг) і циркулюючі еритроцити (приблизно 2500 мг). На цьому етапі можна перевірити рівень феритину, який вказує на кількість заліза, а також показники еритроцитів.
Параметри, важливі для оцінки управління живлення залізом
Розподіл заліза в організмі людини впливає на параметри, які враховуються при оцінці рівня заліза у конкретного пацієнта.
Враховуючи те, що залізо є одним з основних компонентів гемоглобіну (білка еритроцитів, що переносить кисень), ці показники поділяють на дві групи:
- показники еритроцитів;
- параметри заліза.
До показників, що стосуються червоних кров’яних тілець (еритроцитів), входять тести, які є частиною загального аналізу крові:
- кількість еритроцитів (RBC);
- концентрація гемоглобіну (HGB);
- середній корпускулярний об'єм (MCV);
- середня концентрація гемоглобіну в тілі (MCH).
Показники, пов'язані зі залізом:
- феритин – залізозапасний білок зі здатністю швидко вивільняти і зв'язувати цей елемент. Відомо, що 1 нг/мл феритину становить приблизно 8 мг запасеного заліза, і цей показник передує виникненню анемії (недокрів'я);
- трансферин і ЗЗЗС (загальна здатність до зв'язування заліза) – трансферин є білком, який транспортує залізо в крові, тоді як ЗЗЗС є показником здатності трансферину зв'язувати залізо. Цей показник побічно вказує на кількість цього білка в крові.
Дефіцит заліза в організмі – які лабораторні дослідження необхідні?
Недостатня кількість заліза в їжі, порушення його всмоктування або підвищена втрата (наприклад, через рясні менструації) призводять до дефіциту цього мікроелементу.
Варто пам'ятати, що дефіцит заліза в організмі та спричинена ним анемія можуть бути симптомом серйозних захворювань (зокрема, раку шлунково-кишкового тракту), тому завжди слід з'ясовувати причину.
Як підтвердити дефіцит заліза в організмі?
На початку слід уточнити, що це не перевірка рівня заліза в організмі, принаймні, на початковій стадії дефіциту. Як ми вже зазначали вище, людський організм здатний накопичувати залізо та отримувати його запаси при нестачі цього мікроелемента у раціоні.
З цієї причини на початковій стадії дефіциту концентрація заліза в крові буде ще в нормі, а рівень феритину буде знижений. Інші параметри, наприклад, рівень гемоглобіну, кількість еритроцитів, об’єм еритроцитів (MCV) будуть нормальними (кістковий мозок все ще захищений залізом), тоді як рівень трансферину може бути нормальним або підвищеним (що вказує на підвищений транспорт заліза в крові).
Якщо дефіцит заліза в організмі поглиблюється, концентрація феритину залишається низькою, можливе приєднання дефіциту заліза і трансферину. На цьому етапі показники еритроцитів (кількість і об’єм еритроцитів, концентрація гемоглобіну) все ще залишаться в нормі – залізо спрямовується у кістковий мозок для захисту його функціонування. Цю стадію іноді називають прихованою анемією.
Останньою стадією дефіциту заліза в організмі є явна анемія, коли усі показники обміну заліза знижені.
Лабораторні дослідження виявляють дефіцит заліза, феритину і трансферину, а також зниження концентрації гемоглобіну.
Як інтерпретувати результати тесту?
Слід пам'ятати, що результати лабораторних досліджень необхідно узгоджувати з лікарем, а їхнє повне розшифрування – на фізичному огляді. Відтак іноді також знадобляться додаткові тести. Наводимо дуже спрощену можливу інтерпретацію результатів аналізів (феритин і гемоглобін).
Контроль рівня заліза у жінок
Жінки (через менструацію) більш схильні до виникнення дефіциту заліза в організмі та анемії, викликаної цим дефіцитом.
Однак, як відомо, до виникнення анемії параметри метаболізму заліза проходять різні стадії, коли рівень феритину і рівень заліза в організмі можуть відхилятися від норми. Іноді це пов’язано з тим, що жінка приймає залізовмісні добавки, що відображається на нормальному рівні заліза в крові, але інші параметри не є збалансованими.
Оцінка насичення трансферину залізом (трансферин, залізо, % насичення)