Причини підвищення резиcтентності до антибіотиків
Підвищення резиcтентності до антибіотиків мікроорганізмів - поширене явище, яке призводить до обмеження лікування інфекційних захворювань.
Причина - у надмірному застосуванні антибіотиків у медицині, ветеринарії, сільському господарстві та косметології.
Надзвичайно важливою проблемою є часте використання антибіотиків при респіраторних вірусних захворюваннях, зокрема застуді чи грипі, а на віруси антибіотики не діють!
Наслідки надмірного використання антибіотиків
Надмірне використання, неправильний підбір антибіотиків або припинення лікування призводить до появи резистентних мікроорганізмів.
В Україні, як і у світі, супербактерії, стійкі до усіх відомих антибіотиків, часто виділяють зі зібраного у пацієнтів біоматеріалу! Стійкість до антибіотиків, в першу чергу, впливає на штами, виділені у госпіталізованих пацієнтів, але, на жаль, мультирезистентні бактерії все частіше виявляють в амбулаторних зразках.
Антибіотики в амбулаторному лікуванні
В амбулаторних умовах антибіотики найчастіше призначають емпірично, враховуючи клінічний стан хворого.
На жаль, мікробіологічні дослідження лікар первинної ланки призначає дуже рідко. Відповідно до даних за 2019 р., зазначено, що лише 1,5% пацієнтів, яким призначили антибіотик, отримали скерування на мікробіологічне дослідження.
Понад 31% пацієнтів, які проходили антибіотикотерапію, повернулися до лікаря через відсутність покращення, а 40% з них отримали рецепт на новий чи інший антибіотик. Найчастіше лікарі первинної ланки призначали антибіотики при гострих інфекціях верхніх дихальних шляхів.
Мікробіологічне дослідження
Мікробіологічне дослідження спрямоване на виявлення мікроорганізму, відповідального за інфекцію та оцінку його чутливості до ліків, тобто проведення так званої антибіотикограми. Залежно від типу зразка та ідентифікованого мікроорганізму до антибіотикограми входять від кількох до десятка препаратів. Бактеріальний штам може бути чутливим або стійким до певного антибіотика.
Результати аналізів допомагають лікарю прийняти рішення щодо підбору правильного препарату або утриматися від призначення антибіотика, якщо тест не підтверджує бактеріальну етіологію.
Мікробіологічне дослідження дуже актуальне при лікуванні захворювань, пов’язаних з рецидивуючими інфекціями сечовивідних і статевих шляхів, тривалих захворюваннях травної системи, при незагоєних ранах. Мазки з верхніх дихальних шляхів можуть допомогти відрізнити бактеріальну інфекцію від вірусної.
Раціональна антибактеріальна терапія
Дотримуючись принципів раціональної антибактеріальної терапії, можна зупинити тенденцію до «постантибіотичної ери», у якій ми будемо беззахисні перед бактеріями.
Пацієнти повинні пам'ятати про те, щоб:
- не приймати антибіотики при «звичайній» застуді (понад 95% випадків викликані вірусами);
- використовувати тільки призначені лікарем антибіотики;
- дотримуватись інструкцій лікаря:
- не припиняти лікування антибіотиками без рекомендації лікаря;
- не змінювати дозування;
- не використовувати антибіотики, що залишилися після попереднього лікування;
- не ділитися антибіотиками з іншими людьми.
Бакпосів (зів) на аналізаторі з антибіотикограмою