Що таке псоріаз?
Псоріаз – хронічне рецидивуюче системне аутоімунне запальне захворювання.
Розрізняють кілька клінічних форм псоріазу:
- звичайний
- пустульозний
- псоріаз суглобів та нігтів.
Причини псоріазу достеменно невідомі. Найбільш ймовірними видаються поєднання генетичної схильності та імунного чинника. Захворювання може виникнути у 14% нащадків, коли один із батьків хворий або хворів. Відтак у випадку наявності хвороби у обох батьків ризик зростає приблизно до 60%.
Симптоми і перебіг псоріазу
Псоріаз, як правило, пов’язаний з характерними ураженнями шкіри у формі лусок. Найчастіше вони виникають на зовнішній поверхні колін, ліктів, спині, шкірі голови, у поперековій ділянці та навіть на нігтях. Таке явище є наслідком надмірної проліферації епідермісу в місцях ураження, та його обсяг може навіть у 4–6 разів перевищувати норму.
Однак псоріаз не обов’язково обмежується шкірними симптомами. Майже у половини пацієнтів без наявних уражень шкіри діагностують псоріатичний артрит (ПСА). Псоріаз може уражати й інші ділянки та органи, наприклад, очі (увеїт) або серце. Окрім того, захворювання може спричинити розвиток атеросклерозу та його ускладнень.
Перебіг псоріазу різний – від найпоширеніших легкої та середньої до важкої форми, яка може уражати суглоби (як наслідок псоріатичного артриту). Для оцінки активності псоріазу використовують кілька показників: BSA (площа поверхні тіла), PASI (індекс площі й тяжкості псоріазу), NAPSI (індекс тяжкості псоріазу нігтів), DLQI (індекс якості життя у дерматології).
На псоріаз хворіють і чоловіки, і жінки. Згідно з різними джерелами, у Європі псоріаз уражає від 0,6% до 6,5% населення. Однак його поширеність різна за географією. Цікаво, що на псоріаз не хворіють етнічні мешканці Південної Америки, які проживають у районі Анд.
Види і діагностика псоріазу
Фактично, є два види псоріазу – I і II типу. При псоріазі I типу перші симптоми можуть спостерігатися у віці до 40 років, зокрема також у дітей та підлітків. Цей тип зазвичай характеризується досить важким перебігом та сімейним анамнезом. Псоріаз II типу вважають захворюванням дорослих.
Хворі на атопічний дерматит мають схильність до псоріазу.
Атопічний дерматит. Схильність до псоріазу