Кліщі – це маленькі членистоногі павукоподібні тваринки, які можуть стати проблемою для тих, хто любить прогулянки й різні види активного відпочинку на свіжому повітрі.
Укус кліща може призвести до зараження хворобою Лайма та іншими небезпечними захворюваннями.
Коли і де з'являються кліщі?
Сезон кліщів розпочинається, коли температура ґрунту сягає +5–7°C. Найчастіше – у березні–квітні. Максимальна активність кліщів – у травні та червні, а наступна (осіння) – у вересні-жовтні. Згодом, від листопада, активність кліщів знижується через несприятливі для них температурні показники. Та останніми роками через глобальне потепління нерідко можна побачити кліщів взимку, тобто поза періодом їхнього природного живлення.
Місцями локації кліщів найчастіше є ліси, луки та галявини, а у місті – парки. Всупереч поширеній думці, кліщі не відчувають людей і тварин. Здебільшого вони перебувають на нижніх поверхнях листків або гілок (залежно від стадії розвитку – на різній висоті: личинки – 30 см, німфи – до 1 м, «дорослі» особини – 1,5 м). З дерев і рослин їх досить легко може скинути потенційна жертва. Кліщ може прилипнути до будь-якої ділянки тіла людини. Найчастіше – це нижні кінцівки, тобто тонка шкіра під колінами, а також паху та пахвах. У дітей це може бути шкіра голови, грудей, шиї. Тобто, це ті місця, за якими слід дуже уважно стежити та оглядати після прогулянок.
Якою хворобою можна заразитися від укусу кліща?
Найпоширенішою кліщовою хворобою є хвороба Лайма, збудником якої є бактерія Borrelia burgdorferi. Вона потрапляє в організм людини зі слиною кліща, причому його укус часто невідчутний через те, що слина містить знеболювальні речовини.
На жаль, кліщі також можуть переносити низку інших мікроорганізмів, які можуть бути небезпечними для людини й стати причиною різних захворювань.
Захворювання, які спричиняють укуси кліщів та, відповідно, різні види бактерій:
- кліщовий енцефаліт (КЕ), причина – вірус кліщового енцефаліту, єдиний мікроорганізм, проти якого можна зробити щеплення;
- анаплазмоз/ерліхіоз людини, причина – бактерія Anaplasma phagocytophilum;
- бартонельоз, причина – бактерія Bartonella;
- уляремія («заяча лихоманка»), причина – Francisella tularensis;
- бабезіоз, причина – найпростіша бактерія роду Babesia;
- лихоманка, причина – бактерії роду Rickettsiales (рикетсії);
- лептоспіроз, причина – спірохети роду Leptospira.
Профілактика хвороби Лайма – як захиститися від інфекції?
Через те, що вакцини від хвороби Лайма немає (є лише вакцина проти КЕ), єдиний спосіб запобігти захворюванню – мінімізувати ризик укусу кліща.
Про що варто пам'ятати?
Вирушаючи на прогулянку у ліс чи парк, намагайтеся прикривати ті ділянки тіла, до яких може прилипнути кліщ. Одягайте довгі штани, шкарпетки, черевики, намагайтеся прикривати руки, шию і голову (зокрема дітям).
Користуйтесь репелентами – засобами від комах і павукоподібних.
Повернувшись додому, оглядайте шкіру всього тіла, зокрема під колінами, пахами, пахвами, волосистої частини голови. При виявленні кліща необхідно негайно звернутися до лікаря.
Те, що кліщ був заражений Borrelia burgdorferi, не завжди є свідченням того, що зараження людини відбулося саме цією бактерією. Та водночас це є певним застереженням для нас – ретельно стежити за своїм здоров'ям, щоб за потреби своєчасно розпочати лікування.
Пам’ятайте про необхідність зробити тест на хворобу Лайма.
Borrelia burgdorferi, антитіла IgG (хвороба Лайма)
Borrelia burgdorferi, антитіла IgM (хвороба Лайма)