Шлунково-кишкові паразитарні захворювання поширені в усьому світі. Основною причиною цього явища є низький санітарно-гігієнічний рівень.
Високий ризик зараження пов'язаний з недотриманням правил особистої гігієни, харчування, а також швидкістю розмноження та легкістю поширення цих паразитів.
Ентеробіоз – інфекційне паразитарне захворювання, збудником якого є гострики.
Найчастіше ними заражаються діти дошкільного та шкільного віку. Гостриками хворіє приблизно 40% дітей віком 7–14 років і приблизно 17% дорослих.
Що таке гострики?
Етіологічним фактором ентеробіозу є гострики людини (Enterobius vermicularis), що належать до роду нематод. Людина є чи не єдиним носієм цих паразитів. Гострики мають вигляд коротких білих ниток, які можна побачити неозброєним оком. Для них характерний чіткий статевий диморфізм: прямі самки сягають 10–13 мм у довжину, а самці з чітко загнутою задньою частиною – 3–5 мм.
Паразити «живуть» у кінцевому відділі тонкої кишки та у товстій кишці. Запліднені самки переміщуються у ділянку заднього проходу носія, де відкладають близько 10–12 тисяч яєць. Яйця гостриків дозрівають до інвазійної форми протягом 4–6 годин і можуть стати причиною повторного зараження конкретної людини або оточуючих. Від моменту зараження до виходу яєць минає 2–8 тижнів. Яйця гостриків поза організмом людини зберігають життєздатність протягом 2–3 тижнів.
Як заражаються гостриками?
Людина заражається гостриками здебільшого через брудні руки й травний тракт.
Шляхи зараження:
Контакт зі зараженою людиною.
Спільне користування постільною білизною, рушниками, одягом, іграшками.
Користування спільною ванною й туалетом.
Споживання зараженої гостриками їжі.
Аутоінвазія – перенесення паразитів у ротову порожнину руками після розчісування анальної ділянки.
Ретроінвазія – личинки, що вилупилися у перианальній ділянці, мігрують через задній прохід у травний тракт.
Хто найбільше ризикує заразитися гостриками?
Ентеробіоз може вразити людину будь-якого віку, та найбільш вразливими є діти та їхні родичі.
Групи ризику:
Діти у яслах, дитячих садках і будинках, школах.
Родичі, які мешкають разом (батьки, бабусі, дідусі, брати і сестри).
Працівники ясел, дитячих садків, початкових класів.
Медичний персонал у дитячих відділеннях.
Які симптоми зараження гостриками?
Зараження може протікати безсимптомно або викликати захворювання, перебіг і тяжкість якого пов'язані з інтенсивністю інфекції та індивідуальним імунітетом організму. Основним симптомом гостриків є свербіж навколо заднього проходу, викликаний подразненням шкіри слизом, який покриває яйця паразитів. Симптоми, які викликають гострики, можуть бути настільки неспецифічними, що паразитарну інвазію часто розглядають лише після виключення інших причин.
Симптоми гостриків:
Свербіж навколо заднього проходу, зокрема ввечері.
Проблеми зі сном і безсоння.
Запалення і подразнення шкіри.
Неспокій і проблеми з концентрацією уваги.
Відсутність апетиту.
Блідість шкіри й темні кола під очима.
Скреготіння зубами.
Нудота і біль у животі.
Запальні зміни у статевих шляхах.
Головні болі.
Слабкість.
Як лікують гострики?
Припущення та сподівання на те, що гострики пройдуть самі собою – невірні. Без лікування це може призвести до багатьох ускладнень і не лише у травній системі. Лікування полягає у прийомі ліків від гостриків за призначенням лікаря. Через заразність і легкість поширення лікувати гострики необхідно усім особам, які проживають в одному помешканні. Прийом препаратів слід повторювати що два тижні, до повного знищення паразитів. У день прийому необхідно ретельно прибрати квартиру і змінити натільну та постільну білизну.
Ускладнення від гостриків:
Інфекції статевої системи у дівчаток.
Запалення інтимних зон.
Коліт.
Запалення шкіри.
Втрата ваги.
Як діагностувати зараження гостриками?
Діагностувати гостриків можна неозброєним оком, побачивши паразитів на шкірі навколо заднього проходу або на поверхні свіжого калу. Та, на жаль, це не завжди вдається, тому більш надійним методом підтвердження зараження є лабораторне мікроскопічне дослідження на наявність гостриків, яке проводять у лабораторії. Матеріал для дослідження забирають вранці, перед підмиванням інтимних зон та дефекацією.
На мікроскопічному предметному склі кваліфіковані лабораторні діагности виявляють та досліджують характерні яйця гостриків. У разі негативного результату тест повторюють. Один тест дає 50%-ий шанс виявити яйця гостриків, три тести збільшують цей шанс до 90%, а 5 тестів дають 99%-ий шанс підтвердити наявність гостриків.
Як запобігти поширенню гостриків?
Легке і швидке зараження людини гостриками через брудні руки потребує особливої уваги до дотримання правил особистої гігієни. Надзвичайно важливими також є адекватні харчові звички.
Щоб запобігти зараженню необхідно:
Стежити за особистою гігієною.
Часто мити руки.
Коротко обрізати нігті у дітей.
Часто змінювати нижню білизну.
Часто змінювати рушники та постільну білизну.
Ретельно прибирати помешкання.
Періодично прати плюшеві іграшки.
Обмежити споживання солодощів.
Дотримуватися дієти, збагаченої клітковиною.
Мити фрукти і овочі перед споживанням.
Періодично змінювати пісок у пісочниці.
Аналіз на ентеробіоз (зскрібок)