Чи можна оцінити, скільки часу у своєму житті має жінка на те, щоб завагітніти?
Сучасна медицина робить великі кроки вперед у багатьох напрямках, зокрема і у визначенні жіночої фертильності. І прикладом цього є тест на концентрацію АМГ.
Що таке AMГ?
АМГ (антимюллерів гормон) — це гормон, який свідчить про репродуктивний потенціал жінки. Його у яєчниках виробляють фолікули, що оточують готові до росту яйцеклітини, які утворюються в утробі жінки та є своєрідним резервом яєчників на ціле її життя. Та для кожної жінки він індивідуальний і обмежений. У типової жінки середній розмір цього резерву становить близько 400 000. Та з віком резерв яєчників, а отже, і фертильність жінки знижуються.
Яку інформацію дає нам тест на концентрацію АМГ?
Тестування рівня антимюллерового гормону дає змогу визначити так званий резерв яєчників, і таким чином опосередковано оцінити, скільки яйцеклітин є у «резерві» жінки. Таким чином, завдяки дослідженню можна орієнтовно визначити, скільки часу має жінка, щоб стати матір'ю.
Тест на АМГ нині є незамінним у діагностиці та лікуванні безплідних пар, які планують пройти лікування за допомогою методів допоміжної репродукції. На підставі показника рівня АМГ лікар-фахівець може визначити шанс зачаття дитини та призначити індивідуальне лікування.
Визначення рівня антимюллерового гормону також використовуть для діагностики та лікування синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ), діагностики вторинної гормональної недостатності яєчників, синдрому передчасної недостатності яєчників і як маркер оваріальної токсичності після хіміотерапії.
Рівень АМГ та вік жінки
Команда ALABlaboratoria оцінила результати визначення рівня АМГ у великій групі жінок (12 640 осіб), що пройшли тестування у Центральній лабораторії ALAB у 2015–2017 роках.
На основі класифікації, яку використовують у багатьох спеціалізованих центрах безпліддя, було прийнято такі рівні АМГ:
- для фертильної фази – у межах 1,3–7,0 мкг/л;
- для фази зниженої фертильності – у межах <1,3 мкг/л;
- для безплідної фази – у межах <0,1 мкг/л.
У 5 вікових групах жінок на основі отриманих даних були проведені важливі статистичні аналізи.
На перший погляд, у контексті потенційної жіночої фертильності результат був відносно оптимістичним, оскільки у всій дослідженій популяції (12 640 жінок) середній показник антимюллерового гормону становив 4,2 мкг/л.
Однак при більш детальній оцінці (залежно від віку) ця ситуація була досить різною – з очікуваною тенденцією до зниження рівня АМГ зі збільшенням віку жінок.
Отже, середній показник АМГ становив:
- у групі жінок 18–25 років – 6,5 мкг/л;
- у групі 26–30 років – 5,2 мкг/л;
- у групі 31–35 років – 3,9 мкг/л;
- у групі 36–40 років – 2,6 мкг/л;
- у групі від 40 років – 1,6 мкг/л.
У всій досліджуваній популяції виявлено 6% жінок у фазі безпліддя, 20% жінок з обмеженою фертильністю, 54% жінок у фертильній фазі та 20% жінок зі значеннями АМГ, що перевищують 7 мкг/л.
Відтак зі збільшенням віку респондентів спостерігалось зменшення відсотку жінок у фертильній фазі поряд зі збільшенням у фазі обмеженої фертильності та фазі безпліддя.
Відсоток жінок у фертильній фазі зменшився – від приблизно 60% у віці 26–30 років до 27% у віці від 40 років. Відсоток жінок у фазі обмеженої фертильності збільшився – від 8% для жінок віком 18–25 років до 37% для жінок від 40 років.
Нарешті, відсоток жінок у фазі безпліддя збільшився – від 3% для жінок віком 18–25 років до 34% для жінок від 40 років.
Які висновки дослідження?
По-перше, за останні 3 роки разом з командою ALABlaboratoria ми спостерігаємо значне збільшення кількості досліджень АМГ, що підтверджує зростання практичного використання цього параметра у діагностиці безпліддя у жінок.
По-друге, оцінка результатів АМГ доводить, що приблизно 25% жінок репродуктивного віку можуть поставити первинний діагноз – фаза обмеженої фертильності та фаза безпліддя.
По-третє, ґрунтуючись на дослідженнях щодо ізольованого спостереження показника АМГ (без оцінки інших причин розладів фертильності), виявлено, що відсоток жінок зі зниженою фертильністю (АМГ < 1,3 мкг/л) починає значно зростати після 30 років, тоді як відсоток безпліддя у жінок (AMH < 0,1 мкг/л) – від 35 років.