Ми використовуємо файли cookie для поліпшення функціональності нашого сайту, і надання нашим користувачам більших можливостей при користуванні сайтом. Для отримання додаткової інформації дивіться Політика використання cookies .

Прийняти
Увійти
Знайди дослідження в своєму місті

 

Цукровий діабет – хвороба цивілізації, яка розвивається підступно протягом багатьох років та якій передує переддіабет, що, своєю чергою, може призвести до резистентності до інсуліну без лікування.

 

Які тести допомагають завчасно виявити потенційні порушення?

Які симптоми резистентності до інсуліну?

Інсулінорезистентність може бути безсимптомною, а її симптоми, якщо такі є, можуть бути неспецифічними.

Насторожити повинні такі симптоми:

  • відчуття сонливості після споживання їжі, навіть у малій кількості;
  • збільшення ваги, труднощі при схудненні (іноді пацієнти кажуть, що «набирають вагу навіть після того, як з'їли лист салату») ;
  • дратівливість, проблеми з пам'яттю, депресивний стан;
  • постійна втома;
  • відчуття холоду;
  • головний біль, біль у суглобах;
  • Acanthosis nigricans (темний кератоз) зміни на шкірі (коричневе забарвлення навколо колін, ліктів і шиї).

Що таке інсулінорезистентність, і як вона формується?

Глюкоза та інсулін –  «ідеальна пара». Глюкоза є дуже важливим джерелом енергії для клітин, однак використовувати її можна тільки тоді, коли у неї потрапляє інсулін. На практиці інсулін є тим ключем, який відкриває двері глюкози. При недостатній кількості інсуліну глюкоза залишається в крові. Секреція інсуліну відбувається автоматично: він підлаштовується під поточний рівень глюкози після кожного прийому їжі, тому, наприклад, вночі та між прийомами їжі його концентрація низька.

glucose

Малюнок 1 "Інсулін – ключ до глюкози"

Однак навіть в ідеальних стосунках іноді все не так. Механізми, які добре працювали, можуть виходити з ладу. Уявіть ситуацію, коли ключ перестає працювати, а дверцята глюкози залишаються закритими. Це може призвести до надто високого рівня цукру в крові, з яким організм хоче впоратися. Він починає виробляти та виділяти більше інсуліну з надією на те, що це дасть змогу клітинам поглинати глюкозу. Результатом цих лікувальних заходів є, своєю чергою, надто високий рівень інсуліну в крові. Тоді в організмі активується інший захисний механізм – знижується чутливість клітин до інсуліну і виникає інсулінорезистентність.

Діагностична проблема на цьому етапі полягає у тому, що рівні глюкози та інсуліну можуть бути надто високими лише після споживання їжі, тоді як рівні натще іноді нормальні. Тому, хорошим діагностичним засобом у цій ситуації є дослідження цукрово-інсулінової кривої.

Цукрова та інсулінова крива – показання та навіщо це робити

Показанням до виконання цукрової кривої (ОГТК) – Глюкозо-толерантний тест є так званий аномальний рівень глюкози у крові натщесерце. Про це йдеться, коли концентрація глюкози становить 100–125 мг/дл. Подібна діагностика допомагає визначити проблему та розпочати подальші дії. На практиці, однак, варто робити криву цукру разом з кривою інсуліну, коли ми підозрюємо резистентність до інсуліну або переддіабет. Практика показує, що багато станів, наприклад, гіперіснулінізм або реактивну гіпоглікемію, можна виявити лише при виконанні тестів на глюкозу та інсулін після навантаження.

Випадок 1

глюкоза таб 1

Тести на глюкозу та інсулін натщесерце (вимірювання 0`) вказують на нормальні значення, а розрахунок індексу HOMA IR не свідчить про проблеми з вуглеводним обміном. Тест, проведений через 60 хвилин після навантаження глюкозою 75 г, показує нормальну концентрацію глюкози, але рівень інсуліну явно зависокий. З цієї причини на 120-й хвилині тесту рівень глюкози низький, а рівень інсуліну все ще високий. У цього пацієнта гіперінсулінемія та реактивна гіпоглікемія.

 

Випадок 2

глюкоза таб 2

Крива глюкози показує нормальні значення як натщесерце, так і на 60 і 120 хвилинах навантаження. З іншого боку, вимірювання концентрації інсуліну та розрахований індекс HOMA IR свідчать про наявність у цього пацієнта інсулінорезистентності та гіперінсулінемії.

Цукрова та інсулінова криві – як підготуватись?

Перевірка цукрової та інсулінової кривих багатьом людям неприємна, тому до неї варто добре підготуватися, щоб не довелося її повторювати, а результати могли б стати основою для правильних висновків.

І тут вирішальне значення має підготовка пацієнта та його поведінка під час обстеження.

  • За кілька днів до обстеження слід дотримуватися стандартної дієти, яка містить усі поживні речовини, зокрема і вуглеводи.
  • Тест проводимо натщесерце: мінімум через 8–12 годин після останнього прийому їжі. З іншого боку, помилково надто подовжувати період голодування (понад 16 годин), оскільки тоді також порушується вуглеводний обмін.
  • За день до обстеження слід уникати фізичних навантажень, а якщо вони дуже великі (наприклад, біг марафону), то перерва повинна бути ще більшою.
  • Ми уникаємо проведення ОГТТ під час вірусних чи бактеріальних інфекцій та під час прийому антибіотиків.
  • Якщо пацієнт приймає метформін, слід проконсультуватися з лікарем перед припиненням тесту (мінімум за 2 дні, оптимально 10–14 днів).
  • Ми не проводимо обстеження після безсонної ночі, нічної роботи чи подорожі.
  • Тест проводимо вранці, тому що толерантність до глюкози знижується вдень і ввечері.
  • Перед введенням глюкози перевіряємо рівень глюкози в крові натщесерце за допомогою глюкометра в день обстеження або за допомогою аналізу венозної крові, який проводили не раніше ніж за 30 днів до обстеження. Тест необхідно проводити, оскільки людям з підвищеним рівнем глюкози може бути небезпечно давати додаткову дозу.
  • Під час тестування уникайте фізичних навантажень, прогулянок, походів у магазини, службових справ. Будь-які фізичні навантаження і додаткові стреси можуть спотворити результати тесту. Забороняється також їсти, курити, пити каву, чай, соки і пити надмірну кількість води. Під час тесту можна випити кілька ковтків води.

Інсулінорезистентність – які ще тести слід розглянути?

Інсулінорезистентність є основною ознакою цукрового діабету, тому пацієнту з високим рівнем інсулінорезистентності варто провести інші лабораторні дослідження, зокрема якщо ІМТ > 25 та/або окружність талії у жінок більше, ніж 80 см, а у чоловіків більше, ніж 94 см.

Тест, який необхідно провести у цьому випадку, – ліпідний профіль (співвідношення ТГ / ЛПВЩ> 3 –несприятливий прогностичний фактор інсулінорезистентності). Cпостерігається підвищення рівня сечової кислоти та гомоцистеїну в сироватці крові. Варто також перевірити функції печінки, оскільки неалкогольна жирова хвороба печінки розвивається при розвитку резистентності до інсуліну. Рекомендовано також контролювати рівень вітаміну D і вітаміну B12.

Замовляйте "Діабетичний пакет" онлайн

   За матеріалами ALABlaboratoria

Контакти

send email footer  [email protected]

outgoing call footer 0 800 330 425
  • (безкоштовно)
  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

write 48 Пишіть нам у чат на сайті

  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

 

Забір аналізів вдома