Вміст води в організмі людини з віком зменшується. Так, у немовляти він становить близько 80%, у дитини віком 2–5 років – 70%, у дорослого – 60%, у людини похилого віку – близько 50%, в організмі жінок води менше.
Чому це відбувається?
Якщо оцінювати вміст води конкретно у тканинах людини, то найбільшим її резервуаром є наші м’язи. З віком кількість м'язової тканини та кількість води у сполучній або жировій тканині зменшується, тому у людей похилого віку (і у жінок також) вміст води в організмі нижчий.
До того ж у людей похилого віку спостерігаються й фізіологічні відмінності, які перешкоджають належній гідратації та мають більшу чутливість до перевантаження рідиною.
Причини зневоднення у людей похилого віку:
- зниження вмісту внутрішньоклітинної води (10–15%);
- зниження відчуття спраги, яке свідчить про дефіцит води приблизно на 1,5–2%;
- свідоме обмеження рідини: люди похилого віку мають проблеми з нетриманням сечі, тому намагаються менше пити, наприклад, поза домом або перед сном, щоб уночі не ставати у туалет;
- зниження швидкості клубочкової фільтрації у нирках (спричинене фіброзом, який посилюється з віком), що призводить до зниження здатності концентрації сечі;
- прийом ліків, що впливають на водно-електролітний баланс (діуретики) і зниження адаптаційної здатності до таких порушень;
- супутні захворювання, наприклад, серцево-судинні, що спричиняють набряки (серцева недостатність) або хвороби нирок;
- підвищене споживання солі: дослідження свідчать, що літні люди частіше їдять готові страви або ж готують з напівфабрикатів, які, на жаль, містять більше солі;
- примусовий прийом рідини – міф про необхідність випивати 8 склянок води на день.
Електролітні добавки для людей похилого віку
Усвідомлення того, що люди похилого віку можуть мати проблеми з гідратацією, досить поширене, та, на жаль, воно не має нічого спільного з обґрунтованими знаннями. Тому люди похилого віку або особи, які за ними доглядають, часто намагаються вирішити цю проблему за допомогою електролітних добавок, придбаних в аптеках. Для них прийом цих добавок може бути небезпечним, оскільки вони можуть не лише зневоднити організм, але й порушити водно-електролітний баланс. Відтак передозування натрію та калію також може бути небезпечним. Водночас навіть незначна втрата цих мікроелементів може спричинити симптоми, які ускладнюють нормальне функціонування організму. Тому дуже важливо перед прийомом кожної добавки проводити лабораторні дослідження з метою коригування будь-яких недоліків.
Відтак людині похилого віку слід щодня стежити за тим, щоб рівень електролітів у її організмі був оптимальним, поповнюючи його з природних джерел, наприклад, споживання високомінералізованої води, овочів і фруктів.
Препарати, які часто приймають люди похилого віку, мають значний вплив на рівень натрію та калію в організмі. Здебільшого це діуретики (їх застосовують при високому тиску, серцево-судинних захворюваннях, набряках), які можуть спричинити дефіцит калію. Водночас сучасні покоління цих препаратів діють на збереження калію, що є небезпечним. Однак є також інші препарати, так звані сартани (антигіпертензивні), які лікують високий кров'яний тиск, запобігають втратам калію та можуть бути небажаними у поєднанні з додатковими дозами калію. Тому люди похилого віку повинні регулярно перевіряти рівень електролітів в організмі та, залежно від потреб, проводити відповідні терапевтичні чи дієтичні процедури.
Замовляйте "Електроліти (пакет)" онлайн