Обстеження щитоподібної залози 3 (пакет) |
Обстеження щитоподібної залози 4 (пакет) |
Обстеження щитоподібної залози 5 (пакет) |
Коли ми набираємо або швидко втрачаємо вагу, наші друзі одразу радять «пройти обстеження щитоподібної залози». Коли ми постійно хочемо спати, часто відчуваємо втому, у нас випадає волосся, «доктор Гугл» також пропонує «перевірити щитоподібну залозу». Чи впевнені вони у цьому?
Що таке щитоподібна залоза? Які функції гормонів щитоподібної залози?
Щитоподібна залоза – це ендокринний орган, розташований на шиї над поверхнею щитоподібного хряща, одразу за трахеєю, який за формою нагадує метелика. Об’єм щитоподібної залози у нормі становить: у жінок – до 20 мл, у чоловіків – до 25 мл. Щитоподібна залоза виробляє кілька гормонів, рівень яких визначають за допомогою лабораторних досліджень.
Які гормони виробляє щитоподібна залоза та їхні функції?
Основним гормоном є тироксин Т4, який становить 85% від обсягу всіх гормонів, які виробляє щитоподібна залоза. Другим у переліку є трийодтиронін Т3. Окрім того, щитоподібна залоза виробляє слідові кількості зворотного трийодтироніну rT3 і кальцитоніну. Перші два гормони важливі у діагностиці захворювань щитоподібної залози.
Т4 є резервуаром щитоподібної залози. Організм використовує цей пул, коли це необхідно для нормального функціонування і перетворює його в активну форму, тобто Т3 (трийодтиронін).
Що таке ТТГ?
Тиреотропний гормон (ТТГ) також є гормоном, який використовують у діагностиці функції щитоподібної залози, яка його не виробляє. Виникає запитання: як може впливати на функцію щитоподібної залози гормон, який вона не виробляє? ТТГ виробляється у гіпофізі, який іноді називають «командним центром» ендокринних залоз. Гіпофіз виробляє багато гормонів, які контролюють роботу інших залоз, зокрема і ТТГ, від якого залежить функціонування щитоподібної залози. Гіпофіз кріпиться у так званому турецькому сідлі – западині у нижній частині нашого черепа та відповідає за секрецію й зберігання кількох гормонів, хоча важить менше, ніж 1 г. Термін «командний центр» – цілком доречний у цьому випадку.
Гіпофіз та інші залози, на які він впливає, перебувають у так званому зворотному зв'язку. Це означає, що, виробляючи ТТГ, гіпофіз стимулює щитоподібну залозу виробляти гормони Т4 і Т3. Коли рівень цих гормонів у крові відповідає потребам організму, гіпофіз отримує зворотний зв’язок щодо припинення вироблення ТТГ. Коли, навпаки, їх надто мало, то це сигнал, що гіпофізу потрібно «взятися за роботу» і виробляти більше ТТГ (відповідно до поданої нижче схеми).
Cигналом для гіпофізу зменшити або збільшити вироблення ТТГ є ситуація, коли хвора щитоподібна залоза починає «бунтувати» і виділяє надто мало або надто багато Т4 і Т3, що відображається на рівні цього гормону в крові, тому його використовують як один із маркерів діагностики щитоподібної залози.
Значення йоду у виробленні тиреоїдних гормонів. Дослідження рівня йоду та діагностика щитоподібної залози
Йод необхідний для вироблення гормонів щитоподібної залози. Вихідною точкою, тобто субстратом, для цього є амінокислота тирозин. Гормони щитоподібної залози виробляються шляхом приєднання йоду до тирозину, тому дефіцит цього елемента є фактором, який має ключовий вплив на функціонування щитоподібної залози.
Більша частина йоду в нашому організмі зберігається у щитоподібній залозі, тоді як виводять його, зокрема, нирки. Тому для оцінки рівня йоду та перевірки його дефіциту проводять аналіз сечі на йод, який є найкращим методом діагностики нестачі цього елемента.
Чому ми використовуємо так звану вільну форму гормонів, тобто fT4 і fT3?
У крові є дві форми гормонів щитоподібної залози: вільні (fT4 і fT3) і зв'язані з білками (T4 і T3). Зв’язані з білками гормони неактивні, тому ми вимірюємо гормони у вільній формі, щоб мати змогу побачити реальну картину функціонування щитоподібної залози.
Які захворювання щитоподібної залози можна діагностувати за допомогою лабораторних досліджень?
Дослідження щитоподібної залози допомагають діагностувати захворювання, при яких порушується кількість вироблених гормонів. Це, насамперед, гіпертиреоз або гіпотиреоз, зокрема їхні субклінічні форми, які також допомагають оцінити функцію щитоподібної залози при хворобі Хашимото та вагітності. Спрощена інтерпретація результатів аналізів подана у таблиці нижче.
Які ще дослідження, окрім лабораторних, використовують для діагностики щитоподібної залози?
Слід пам'ятати, що захворювання щитоподібної залози пов'язані не тільки з порушенням секреції гормонів, але й зі зміною її розмірів, структури або вузловими утвореннями органа. Для виявлення відхилень необхідні нелабораторні дослідження, наприклад, УЗД або біопсія щитоподібної залози.
Запрошуємо ознайомитися з пакетами лабораторних досліджень щитоподібної залози, які пропонує лабораторія #unilab: