Ми використовуємо файли cookie для поліпшення функціональності нашого сайту, і надання нашим користувачам більших можливостей при користуванні сайтом. Для отримання додаткової інформації дивіться Політика використання cookies .

Прийняти
Увійти
Знайди дослідження в своєму місті

Як вплинути на довжину теломер?

Чи можна подовжити теломери та вплинути на біологічний вік?

Якщо так, то які фактори мають найбільший вплив?

Ті, що зберігаються у генах, чи зовнішні, які залежать від нашого способу життя?

Процес вкорочення теломерів є фізіологічним природним явищем, яке відбувається з віком. Різні шкідливі зовнішні фактори, в першу чергу, пришвидшують процес старіння, а отже, мають вплив на довжину теломерів. Важливо, що генетичні фактори впливають на процес старіння не більше, ніж на 20%.

Що таке теломери?

Теломери – це кінцеві частини хромосом, тобто ковпачки, призначені для її захисту від пошкоджень під час копіювання. Теломера коротшає з кожним поділом клітини.

Дія теломери і теломерази є відносно новим відкриттям. У 2009 році Нобелівську премію за дослідження дії теломерів у найпростіших Tetrhymena termophila та дріжджів отримали Елізабет Блекберн, Керол Грейдер, Джек Шостак. Щороку з'являється більше наукових повідомлень про взаємозв'язок різних факторів з довжиною теломерів і активністю теломерази, і частіше довжину теломерів використовують як біомаркер чутливості або впливу різних зовнішніх факторів.

Довжина теломерів і харчування

У літературі описано вплив на довжину теломерів і процес старіння окремих поживних речовин завдяки їхнім антиоксидантним властивостям. Також велику увагу приділено енергетичній цінності раціону. Найчастіше згадуваними речовинами, які потенційно розширюють теломери, є: вітамін А, Е, D і С, цинк, магній, омега-3 кислоти, каротиноїди, поліфеноли та харчові волокна.

  • Вплив кількості калорій на довжину теломерів

Згідно з дослідженнями, проведеними за участю жінок з надлишковою вагою, які споживають стільки їжі, що значно перевищує їхні енергетичні потреби, зниження калорійності їжі зі збереженням усіх поживних речовин, необхідних для правильного росту та розвитку організму, може подовжувати життя та запобігати виникненню певних хвороб. На довжину теломерів позитивно впливає зменшення кількості споживаних вуглеводів.

  • Жирні кислоти

Зв'язок між довжиною теломерів та рівнями омега-3 жирних кислот, докозагексаєнової (ДГК) і ейкозапентаєнової кислот (EPA) оцінювали у 6-річному інтервенційному дослідженні за участю 608 пацієнтів з ішемічною хворобою серця. Виявлено, що у пацієнтів з низьким рівнем омега-3 жирних кислот процес вкорочення теломерів був швидшим, ніж у пацієнтів з більш високим рівнем ДГК та EPA.

Біологічно активна форма вітаміну D – 1,25 (OH) 2D3 – характеризується імуносупресивними властивостями і знижує експресію медіаторів запалення. Протизапальні та протипроліферативні ефекти вітаміну D можуть протидіяти вкороченню теломерів. Цей зв’язок продемонстровано у дослідженні аналізів, проведених у 2160 жінок віком 18–79 років. Пацієнти з вищим рівнем вітаміну D в крові мали довші теломери лейкоцитів.

  • Поліфенольні сполуки

Поліфенольні сполуки мають антиоксидантні, протизапальні та протиракові властивості, які також важливі для запобігання вкороченню теломерів. Поліфеноли містяться у багатьох харчових продуктах, зокрема у каві та чаї, і рослинах.

Дослідження 976 китайських чоловіків показало, що довжина теломерів була значно довшою у тих, які випивали більше, ніж 3 чашки чаю в день порівняно з тими, які випивали менше, ніж 1 чашку.

У результаті проведеного дослідження споживання кави за участю 4780 людей виявлено зв’язок між споживанням кави з кофеїном (а не без кофеїну) з подовженими теломерами. Тому дослідники дійшли висновку, що кава та її інгредієнти можуть захистити ДНК від пошкодження.

Чи є дієта, яка подовжує теломери?

Коли мова йде про подовження теломерів, середземноморську дієту неофіційно можна вважати оптимальною.

У 2019 році опубліковано статтю, яка містить описи понад 20 спостережних та інтервенційних досліджень. Їх проводили з метою вивчення зв’язку між середземноморською дієтою та довжиною теломерів. У дослідженні здоров'я медсестер, у якому брали участь 4676 учасників, виявилося, що довжина теломерів була більшою у тих, які суворо дотримувалися середземноморської дієти, а також те, що більша відповідність харчування за середземноморською дієтою значною мірою пов'язана з довшими теломерами. Важливо, що жоден з окремих харчових компонентів не впливав на довжину теломерів. Автори дослідження наголошують на важливості цілісної дієти, а не окремих поживних речовин.

Основними особливостями середземноморської дієти є: споживання натуральних продуктів з необроблених зерен, овочів, насіння, горіхів, бобових, оливкової олії, помірне споживання риби, птиці, морепродуктів, молочних продуктів (йогурти та сир) і зведення до мінімуму червоного м’яса. Отже, краще виключити зі свого раціону продукти, які піддаються обробці.

Як фізичні вправи впливають на довжину теломерів?

Чи варто жити за принципом «що більше фізичних зусиль, то краще»?

Відомо, що регулярні фізичні вправи необхідні для збереження здоров’я, зокрема формування імунітету, підтримки працездатності організму, профілактики хронічних захворювань та хвороб цивілізації. Проте вченим цікаво, чи запобігатимуть будь-які фізичні вправи вкороченню теломерів?

Більшість доступних досліджень свідчать про те, що висока фізична активність на відміну від малорухливого способу життя позитивно впливає на довжину теломерів лейкоцитів.

Однак важливе значення мають тривалість та інтенсивність фізичних навантажень. Дослідження показують, що оптимальними є інтервальні та тренування на витривалість, принаймні, три рази на тиждень приблизно впродовж 45 хвилин, наприклад, біг, плавання, їзда на велосипеді, фітнес. Водночас надто інтенсивні, часті й виснажливі фізичні навантаження можуть мати протилежний ефект: викликати вкорочення теломерів та пришвидшувати процес старіння організму.

Йога є цікавою і рекомендованою формою фізичної активності, яка впливає на оксигенацію організму, підтримує травлення, регулює роботу ендокринної системи, зменшує стрес.

Наукові дослідження показують, що вивчення зв’язку між фізичною активністю та довжиною теломерів все ще потребує уточнення.

 Замовляйте послугу "Вітамін D загальний" онлайн

*За матеріалами ALAB laboratoria

Контакти

send email footer  [email protected]

outgoing call footer 0 800 330 425
  • (безкоштовно)
  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

write 48 Пишіть нам у чат на сайті

  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

 

Забір аналізів вдома