Ми використовуємо файли cookie для поліпшення функціональності нашого сайту, і надання нашим користувачам більших можливостей при користуванні сайтом. Для отримання додаткової інформації дивіться Політика використання cookies .

Прийняти
Увійти
Знайди дослідження в своєму місті

Як було донедавна?

Дотепер діагноз «цукровий діабет» можна було поставити лише на основі вимірювання рівня глюкози в крові. Якщо два тести показали результат, вищий ніж 125 мг/дл, можна діагностувати цукровий діабет. Діапазон 100–125 мг/дл вказує на аномальну глікемію і є показанням для перорального тесту на толерантність до глюкози. Однак результат, нижчий ніж 70 мг/дл, свідчить про гіпоглікемію, тобто надто низький рівень глюкози. Критерії діагностики цукрового діабету на основі рівня глюкози в крові натще залишаються чинними. Однак тепер ми беремо до уваги ще один параметр – глікозильований гемоглобінОдноразовий результат аналізу крові не менше ніж 48 ммоль/мл, тобто більше ніж 6,5%, дає змогу діагностувати цукровий діабет.

Що таке глікозильований гемоглобін?

Глікозильований гемоглобін - це присутній у крові гемоглобін, який пройшов процес так званої глікації, тобто приєднання глюкози до білка, що міститься у гемоглобіні. При високій концентрації глюкози, усі білки в нашому організмі піддаються цьому процесу, але найбільш надійно він вимірюється, досліджуючи відсоток глікованого гемоглобіну. Його рівень добре відображає концентрацію глюкози за останні 2–3 місяці. Як це можливо? Це пов’язано зі середнім часом виживання еритроцитів, які містять гемоглобін. Еритроцит живе у нашому організмі близько 120 днів, після чого гине. Тому рівень глікозильованого гемоглобіну є хорошим показником контролю цукрового діабету за останні кілька тижнів.

 Глікозильований гемоглобін - нормальні показники

Що більше глюкози, то більший відсоток глікозильованого гемоглобіну. У людей з нормальним рівнем глюкози її рівень становить близько 5% (від 4% до 6%). Згідно з рекомендаціями, у пацієнтів з діагностованим цукровим діабетом його рівень має бути нижчим, ніж 7%. Це має бути метою терапії діабету, що дає змогу мінімізувати ризик ускладнень цього захворювання. Однак слід пам’ятати, що оптимальний рівень цього параметра залежить також від віку обстежуваного, супутніх захворювань або вагітності (планування вагітності).

Нормальні показники такі:

  • пацієнти з уже діагностованим цукровим діабетом 1-го типу, короткочасним цукровим діабетом 2-го типу – <6,5%;
  • діти та підлітки – <6,5%;
  • жінки, які планують вагітність і вагітні у 1-му триместрі вагітності – <6,5%;
  • вагітні (2-ий і 3-ій триместр вагітності) – <6%;
  • літні люди, пацієнти з тривалим цукровим діабетом та/або серцево-судинними ускладненнями (інфаркт, інсульт) – <8%.

Глікозильований гемоглобін: чому варто робити цей тест?

Глікозильований гемоглобін дає дуже цінну інформацію про збалансованість параметрів вуглеводного обміну. Чому? Тест дає інформацію про середній рівень глюкози в крові за останні три місяці, що дає змогу:

  • діагностувати цукровий діабет;
  • оцінити, чи правильно підібрані дози лікарських препаратів для пацієнта, який лікується від цукрового діабету;
  • перевірити дотримання пацієнтом рекомендацій лікаря;
  • оцінити ризики ускладнень від цукрового діабету; відомо, що вищий рівень HbA1c, то більший ризик ускладнень: проблеми з нирками, серцево-судинні захворювання (інфаркт чи інсульт), порушення зору та нервової системи).

Глікозильований гемоглобін – що може вплинути на результат?

Як відомо з вищевказаного, HbA1c – це гемоглобін, тому умови, які змінюють рівень крові, можуть ввести вас в оману. Це трапляється у людей з анемією, у вагітних і післяпологових жінок, у пацієнтів, які перебувають на діалізі та після переливання крові.

Тому пацієнтам, у яких діагностовано або підозрювано анемію (незалежно від причини) та які проходять лікування, варто провести додатковий аналіз крові на Глікозильований гемоглобін.

Контакти

send email footer  [email protected]

outgoing call footer 0 800 330 425
  • (безкоштовно)
  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

write 48 Пишіть нам у чат на сайті

  • пн-пт 8:00-17:00
  • сб 9:00 - 17:00
  • нд вихідний

 

Забір аналізів вдома