Що таке імуноглобуліни?
Імуноглобуліни – це антитіла, білкові молекули імунної системи. Молекула імуноглобуліну складається з двох легких (λ, κ) та двох важких ланцюгів (γ, δ, α, µ або ε), які тісно пов'язані дисульфідними мостами. Імуноглобуліни утворюються у плазматичних клітинах кишківника і бронхів та є у біологічних рідинах. Вони призначені для зміцнення імунітету, оскільки мають антибактеріальні та противірусні властивості, та відіграють важливу роль у розпізнаванні антигенів.
Які є імуноглобуліни?
Індивідуальні класи імуноглобулінів та їхні характеристики
- Імуноглобуліни IgA – це близько 15 % усіх імуноглобулінів, які є у сироватці крові. IgA здебільшого міститься у виділеннях: кишкові соки, піт, сльози, слина або дихальний слиз. Їхня функція полягає у захисті організму від вірусів і бактерій, які можуть потрапляти в організм ззовні, та у забезпеченні місцевого імунітету.
- Імуноглобуліни IgE – у незначній кількості містяться у сироватці крові та відіграють роль у алергічній відповіді. Коли алерген потрапляє в організм і відбувається перший контакт, імуноглобулін зв’язується з ним. Під час наступного контакту імуноглобуліни розпочинають алергічну реакцію, викидаючи раніше накопичені речовини.
- Імуноглобуліни IgM – у сироватці крові становлять близько 5–10 % усіх імуноглобулінів. IgM виробляється лімфоцитами В під час первинної імунної відповіді. Їхнє завдання – поєднувати клітини з антигеном, а згодом активувати систему комплементу. IgM замінюють IgG, що виробляється плазмоцитами.
- Імуноглобуліни IgG – виробляються на більш пізній стадії зараження; складають близько 75 % усіх імуноглобулінів у сироватці крові. Основні цілі IgG – боротьба з вірусами та бактеріями.
- Імуноглобуліни IgD – це найменш визнані імуноглобуліни, яких у сироватці крові дуже мала кількість.
Коли проводять дослідження на імуноглобулін?
Імуноглобуліновий тест – це звичайний тест, який проводять людям, які мають імунодефіцит або надмірну алергічну реакцію. Це один із основних методів діагностики. Оцінка рівня імуноглобуліну необхідна не тільки при аутоімунних недугах, але і при хворобі Лайма, анемії або свинці.
Поширені показання до тестування на імуноглобулін:
- Харчова та інгаляційна алергія.
- Порушення імунної системи (часті важкі інфекції).
- Підозра на лімфатичні новоутворення.
- Захворювання печінки та селезінки (високий рівень IgA).
- Підозра на аутоімунні захворювання (наприклад, системний вовчак або РА).
- Хронічне або гостре запалення.
- Підозра на вірусну, бактеріальну або паразитарну інфекцію.
- СНІД.
- Саркоїдоз.
- Цирозю
- Підозра на множинну мієлому.
Антитіла до IgM понад норму можуть вказувати на ранню фазу інфекції. У міру розвитку інфекції рівень IgM знижується, а рівень IgG, своєю чергою, підвищується.