Біоценоз – це сукупність рослин, тварин і мікроорганізмів, які співіснують разом у певних пропорціях та у певному середовищі. Вагінальний біоценоз (мікробіом піхви) у фізіологічних умовах це симбіоз мікроорганізмів, які заселяють піхву кожної жінки. До них входять аеробні й анаеробні бактерії та спорадично дріжджоподібні гриби роду Candida. Нормальна флора (фізіологічна флора) сприяє підтримці рН піхви у межах 3,8–4,2, а кисле середовище перешкоджає розвитку інфекції. І тут особливу роль відіграють лактобактерії, зокрема Lactobacillus acidophilus, які додатково запобігають адгезії (прилипанню) інших мікроорганізмів до піхвового епітелію та сприяють боротьбі з хвороботворними мікроорганізмами завдяки виробленню перекису водню.
Порушення вагінального біоценозу
Баланс у фізіологічній флорі піхви може бути порушений під впливом різних факторів: зниження опірності організму, вагітність, місячний цикл, статеве дозрівання, менопауза, антибіотикотерапія, сексуальна активність, інфекції сечовивідних шляхів тощо. Порушення біоценозу піхви призводить до підвищеного ризику розвитку бактеріальної, грибкової та найпростішої інфекції. Неліковані інфекції можуть спричинити повторне запалення сечостатевої системи, викидні, передчасні пологи, безпліддя та поширення інфекції на інші тканини.
Дослідження біоценозу піхви (його також називають оцінкою чистоти піхви або мікробіома піхви) передбачає мікроскопічну оцінку мазка для визначення мікроорганізмів, що колонізують слизову оболонку. Показанням до проведення цього тесту є діагностика запалення піхви та нижніх сечових шляхів, а також мікробіологічний контроль піхви.
Показання до дослідження:
- свербіж, печіння у піхві/вульві;
- вагінальні виділення (часто з риб'ячим запахом);
- біль та печіння при сечовипусканні;
- контроль протизапального лікування;
- вагітність;
- передчасні пологи;
- труднощі завагітніти.
Тест можна виконати:
- без скерування лікаря;
- без додаткових тестів;
- неодноразово;
- жінкам будь-якого віку, зокрема вагітним.
Підготовка до тесту:
- без використання вагінальних препаратів протягом кількох днів, що передують тесту;
- без статевого акту за 48 годин до дослідження;
- без інтенсивної гігієни (зокрема підмивання) напередодні тесту.
*Тест не проводиться під час менструації й терапії антибіотиками.